РЕЧНИК НА САКРАЛНИТЕ ДУМИ В ТАНГРИЗМА Спас Мавров
Сакралните думи в Тангризма
Танг РА е Универсалният жизнен принцип на Вселената, който наричаме Бог Отец, Отец на Живота, Бог на българите и хората. Класифицирането му като Бог, Небесен Отец на Вселената (Универсума) и всички форми на нейното развитие, включително човечеството, прави всички хора равноправни братя и сестри, което ясно се изразява в неговия единствен Завет: Душа-душа да не поробва и Дух-духа да не подвежда! С името Танг РА (Тангра) в Българската устна колобърска традиция се илюстрира Централното Слънце на нашата Вселена, звездата Алциона (алфа) от съзвездие „Квачката с пиленцата“ или „Плеяди“, както е известно днес в астрономията. Името Танг РА има следните фрактални значения:
ТАН – Небесата. Не нашето небе над планетата, а космосът – вселената с нейните Седем класа Небеса. Г – илюстрира понятието глаголя = говоря, изричам слово и РА – енергия – Творческата сила на Вселената.
Ярко доказателство за тангристкото схващане за братството между хората и правото им на лично вероизповедание е фактът, че в България има християнски храмове (II – III век) векове преди българите да приемат Християнството (IX век) и четири века преди да бъде то обявено за официална религия във Византия. Изключително високата толерантност на българите към другите етноси и техните духовни учения, е позволявала съвместното им съжителство и изповядване на вярата, без това да е накърнявало личният им или социален живот. Учението е залагало на цялостното възприемане на света като единен организъм и обучението на личността към висшите състояния на съзнанието и постъпките, в които Заветът Душа душа да не поробва е изключвал каквато и да е крайна агресивност между хората, а Дух-духа да не подвежда е довеждало, рано или късно, до НЕмислене на зло по какъвто и да е начин. С този свой Завет Тангризмът е превъзхождал и изпреварил всички други религиозни школи и системи, в които се изповядват поведенчески задължения и нормативи, водещи често до фанатизъм и дори жестокост. Разбира се, административното и социално управление е имало своите строги системи за контрол, но те са били ответни мерки гарантиращи ограничаването на моралните деформации на определени хора или групи, такива живеещи в държавата.
Предложеният тук Речник на сакралните думи в Устната българска колобърска традиция е не само желание да се каже на хората какво колобърството е разбирало като духовност в обучението на българите, но и да изведе идейните и смислови съдържания на употребяваните понятия. Част от тях са безвъзвратно изгубени или умело скрити в библиотеки и хранилища, до които умишлено нямаме достъп, затова ги предавам със съвременните им определения, както ми бяха обяснени от Колобъра Дойчо, моят обучаващ колобър в Българската устна колобърска традиция. Те, уверен съм, имат своите чисти или променени синоними във всички части на света, където Учението е присъствало, водило свой живот и предавало знанията и идеите си на хората. Надеждата ми е да подпомогнем съвременното преосмисляне и употреба на основната общочовешка идея: Всички хора са деца на Универсума (Бога на Вселената) и затова братството им е неоспоримо.
В Учението Тангризъм няма религиозни, магически и каквито и да е култови практики, осигуряващи приоритетно обучение, водещо до владеене на сили, чрез които да се променим. Окултните методи са практика на тъмната ложа. Синовете на Слънцето, пратениците на Йерархията на Светлината, просветляват съзнанието си, вместо да залитат към мрачната страна на магията. Затова е нужно да имаме високо ниво на интелектуално и душевно просветление.
Сакралните понятия в Тангризма се образуват чрез сложна система, базирана на най-старата езикова система на земята наречена ОУКАЗ, но известна още и като Чентум атико (сто думи), която българите са владеели основно. Това е Пред Вавилонския език (ОУКАЗ), днес детерминиран и обогатен от лексикалната еволюция и култура на всички народи в света. Вавилонското разделение е най-великото събитие осъществено от хората в настоящата епоха на развитие с положителен характер. ОУКАЗ (или неговата форма Чентум атико) е базовият, фундаментален трамплин, изстрелял лeксикалната култура до развитието и усъвършенстването на човешкия език, реализиран в повече от 6000 разновидности. Той е базата на българскаma сакрална азбука, първичният вариант на Глаголицата, която има 42 символа, от които първите 36 илюстрират прецизно и смислово еволюционните процеси на човешкия ум, познание и съзнателност, а последните шест символа уведомяват колобърството за особено сложни и фундаментални процеси в еволюцията на планетата, човечеството и вселената. Българските просветители Кирил и Методий възпроизвеждат Глагoлистичната система, съобразявайки я и с езиковата характеристика на траките, които до този момент нямат единна държава и единна (обща) писмена система. Новообрaзyвaната Българска държава (българи и траки) е трябвало да има обединяваща езикова и писмена система, която да позволи между монотеизмът и държавността да няма никакви дисхармонии. Езиковата комуникация в монотеистичната държава е от изключително значение, особено като имаме предвид социалното и културно общуване между многобройните племена на траките и българите. Българите са имали отработени държавни, културни и духовни системи в четирите свои държави преди завръщането им на Балканския полуостров. С основаването на новата държава настъпват сложни духовни трансформации при строго специфичните тракийски духовни практики, подчинени до този момент на тяхната политеистична митологична система – Орфизлмът – върхът, философията на Дионисиевите тайнства. Климент Охридски създава, въз основа на Глаголистичната система до знака Я, нова, олекотена и с не сакрална символика азбука, като умишлено пропуска последните шест знака, защото те са чисто колобърски дамги (знаци), нямат отношение към езиковата култура на хората и не се съдържат в сакралните космологични знания на траките.
Сакралните думи имат ролята да се внедрят в ума на човека, чрез разбиране и разграничения на смислови идеи, които да станат мисловна енергия за вътрешна съзнателна промяна. Ложата на Светлината не работи с магически сили, а чрез мощта на съзнателното действие. Трябва да владеем и променяме света чрез Мощта, а не чрез слепите Сили на природата, които в крайна сметка най-често носят пристрастията на личността. Всяко описано тук понятие може да стане личен инструмент за осъзнато движение по пътя на духовността. Всички понятия са идеи, смислови разграничения и вибрационни пособия. Когато те станат личен и съзнателен потенциал на мисленето ни, ще можем да схванем и мощта на промяната в себе си.
Българските сакрални съчетания в древността, а и днес, се изграждат върху законите и фракталообразуването на символите от ОУКАЗ и Чентум атико. Това знание е сложно, затова няма да се спираме на него, но чрез фракталния анализ на свещените слова в този речник ще се опитаме да поясним как са съставени те в езиковата и писмена култура на българското колобърство. Колобрите на Словото са ни завещали тези невероятно красиви и дълбоко наситени със знания и смисъл понятия, всички те са част от Знанието съдържащо се в Учението на българския Небесен Отец ТангРА и са запазени и до днес в преданията на Българската устна колобърска традиция.
Отзиви
Все още няма отзиви.